Brasiilia jiu-jitsu

Brasiilia Jiu-Jitsu (BJJ) on kahevõitluse ala, mis keskendub mitmekesisele maadlusele ning eelkõige maasvõitlusele. Pearõhk on võitluses domineeriva ehk eelisasendi saavutamisel, mis võimaldaks vastast efektiivselt kontrollida ning vastase alistamisel liigeselukkude (käe-, õla-, jala- jm) või kägistustega. BJJ juured on Jaapani jiu jitsus ja judos, kuid oma praeguse vormi omandas BJJ Brasiilias elavate harrastajate käe läbi eelmise sajandi teisel poolel. Nüüdseks on BJJ levinud üle maailma ja treenijate arv on aina kasvav.

Brasiilia jiu-jitsus märgitakse treenija arengut vöötasemetega,  mida määravad treenerid vastavalt treenija tehnilisele võitlusoskusele eelkõige sparringus. BJJ vöötasemed on: valge, sinine, lilla, pruun ja must. Tavalise treenimise puhul jõuab treenija järgmise tasemeni harilikult u 2-3 aastaga.

Vöötasemete vahepealset arengut märgitakse triipude lisamisega vööle. Kuigi järgime 3D Treeningus üldist BJJ vöötasemete süsteemi, ei ole meie rõhuasetus sellel eriti suur — eesmärgiga mitte soodustada hierarhiate ja tiitlite tekkimist. Peame oluliseks, et igaühel oleks võimalik areneda, samas soovimata kasutada selleks liigseid väliseid motivatsioonisüsteeme.

Meie klubis algab trenn alati spetsiaalselt BJJks väljatöötatud soojendusega. Tahame olla kindlad, et keha on jitsitrenniks ette valmistunud. Järgneb tehnikate õpe (kasvava vastupanuga, rõhk elulisusel) ning seejärel sparring.

Brasiilia jiu-jitsut saab harrastada nii kimonoga kui ka maadlussärgis ja -pükstes. Meie trennides pole ses osas rangeid nõudeid: treeni, milles meeldib. Samas soovitame ära proovida mõlemad.

Oleme ainus klubi Eestis, kus treenijad on soodsama arengu nimel jaotatud taseme kaupa nelja gruppi:

  • Algkursus, sh ainult naistele mõeldud grupp (klubiga värskelt liitunud treenijad);
  • Baaskursus (0-1 triibuga valged vööd);
  • Põhigrupp (2-4 triibuga valged vööd);
  • Edasijõudnute grupp (alates sinisest vööst).

Lisaks pakume klubis järgmisi Brasiilia jiu-jitsutreeninguid:

  • jalalukutreeningud (kõigile vöötasemetele);
  • võistluste ettevalmistustreening (kõigile vöötasemetele);
  • maadlus – jiu-jitsut toetav maadlustreening. (kõigile vöötasemetele, eraldi algkursus ja edasijõudnute grupp).

Meie jitsiõppe tase on tunnustatud ka väljaspool: treenerid käivad pidevalt seminare andmas igal pool maailmas, sh USAs, Austraalias, Rootsis, Leedus ja mitmel pool mujal.

Nii Eestis kui ka välismaal on nii harrastajatel kui ka professionaalsetel sportlastel võimalus osaleda võistlustel. 3D Treening korraldab nii jitsivõistlust Estonian open kui ka Eesti meistrivõistlusi Brasiilia jiu-jitsus ja lukumaadluses (no-gi). Meie liikmed osalevad sageli välisvõistlustel – sagedamini Soomes ja Rootsis, aga ka kaugemal. Enamasti on võistlustel arvestus vöötasemete- ja kaalukategooriate kaupa. Võistlemine pole kunagi kohustus, vaid võimalus.

Meie võistlejaid on toonud koju ka kõige kirkamaid medaleid maailma olulisematelt võistlustelt, sh Euroopa- kui ka maailmameistrivõistlustelt. Oleme muuhulgas ajaloo esimene välisklubi, kes võitis Soome suurvõistluse Finnish Openi meeskonnakarika.

Loe BJJ kohta pikemalt Wikipediast (inglise keeles).

Ja lõppu ka väike reklaamitrikk – vaata loetelu kuulsustest, kes harrastavad BJJd (allikas: Wikipedia).