Vabavõitlus (MMA)

Sportlik vabavõitlus (ingl k Mixed Martial Arts ehk MMA) on kahevõitlusala, mille eesmärgiks on selgitada sportlikus keskkonnas välja parim võitleja. Võistlejate puhul hinnatakse tehnilist sooritust, püüdlust alistada vastast kas löökide või valuvõttega ning head füüsilist vormi. Kolmest 3-5-minutilisest raundist koosnevaid matše peetakse kas poksiringis või spetsiaalses puuris.

Amatöörvõistlus Soomes - MMA Bash 8. Ott Tõnissaar (vasakul) vs Sami Markkanen

Sportlikus vabavõitluses ühendatakse kohandatuna tehnikad poksist ja taipoksist, kreeka-rooma ja vabamaadlusest, brasiilia jiu-jitsust ja teistest kahevõitlusaladest.

Priit Mihkelson (all), Fight Night 2 (märts 2007). Pilt: Kaarel Nurk

Varem oli MMA spordiala, kus taheti teada saada „kes võidab: kas karateka või maadleja, kas poksija või kung-fu spetsialist?“ Praeguseks on selgunud, et kõige edukamad on nö universaalsed võitlejad, kel võib küll olla üks eelistatud võitlusviis või tugev külg, ent kes oskavad ka kõik teised võitluselemendid enda kasuks tööle panna ning neid koos treenida.

MMA treening - mahaviimised (3D Treening). Pilt: Mardo Männimägi

Eesti MMA klubides on võimalik harrastada sportlikku vabavõitlust tervikuna või valida endale üks (kaks) lemmikala ning tegelda ainult sellega (näiteks püstivõitlusest poks ja taipoks või maasvõitlusest Brasiilia jiu-jitsu, milles Eesti sportlased on juba päris kõrgel tasemel). Treenerite ülesandeks seejuures on luua ohutu ja arengut soosiv keskkond, kus treenida saaksid koos erinevad inimesed sõltumata oma eesmärkidest või taustast.

Allikas: Eesti Sportliku Vabavõitluse ja Brasiilia Jiu-Jitsu Liit

.

Järgnevas klipis võtab sportliku vabavõitluse üks vanameistritest Frank Shamrock väga lihtsalt ja lühidalt kokku, mis on sportlik vabavõitlus ehk mixed martial arts (MMA).

.