Liisi Vaht, maailmameister & Euroopa meister

Liisi VahtLiisi Vaht, NAGA maailmameister ja Euroopa meister Brasiilia jiu-jitsus

3D Treening on minu teine kodu olnud juba pea kuus aastat. Selle aja jooksul on toimunud väga suur areng inimeste tasemes (toona ei olnud meie klubis ainsatki musta vöö kandjat, nüüd on neid neli!) ja meie pisikesest klubist on kasvanud tuntud jõud. Ka võistlusmaastikul.

Trenn viib mõtted argielust eemale ja on ideaalne reset raskele päevale. Sinna on hea tulla juba ainuüksi treeningpartnerite pärast. Olen trennist leidnud parimad sõbrad. Üle maailma moodustavad jitsikad omaette perekonna, kellele saab loota ja kes häda korral alati appi tõttavad.

Peeter Ehala, DJ & saatejuht

Peeter EhalaPeeter Ehala, DJ, muusikasõber, saatejuht, ürituste korraldaja / jitsikas

Maadlemise (või „müramisega“) sain tuttavaks juba algklassides, kui läksin sõbra kutsel judotrenni. Küllap tuli see suure ja aeglase keha koordinatsiooni-potentsiaalile kasuks.

Hiljem kossu mängides ja korvi all oma kohta päikese all kaitstes kulusid maadlusvõtted alati ära. Põlved aga andsid alla ja siis, kui ühel hetkel taas sporditegemise isu tagasi oli, läksin (kusjuures sama sõbra kutsel) jitsi algkursusele.

Põlved on nüüd tänu müramisele nii terved, et saab mõnusalt kossu mängida. Üldiselt olen üle keha tugevam ja paremas vormis. Oma võlu on muidugi ka kägistamisel ja teistel kõikidel muudel tehnikatel, sellelgi, kuidas neid elegantselt rakendada.

Lisaks trennifaktorile öeldakse jitsi kohta, et see on nagu male: pea kasutamine on suure tähtsusega, sinu analüüsivõime ja mitmetahuline mõtlemine areneb sama kiirelt kui sinu lihased ja tehnikad.

Käid korralikult, arened korralikult. Oled laisem, arened aeglasemalt… aga siiski arened. Rullimine on mõnus, tule ka.

Tom Urb / Reket, muusik

Tom Urb / ReketTom Urb / Reket, muusik/jistikas

Minu tee läbi võitluskunstide on olnud looklev. Karate, Judo, Poks, Püstivõitlus. Kõike sai proovitud piisavalt, kuni jiu-jitsu juures jäin pidama.

Mis siin salata, mõnikord ei lase elutempo piisavalt trennis käia ja areng jääb pidama. Siis pole muud kui uuesti gi selga ja matile rullima.

Jiu-jitsu õpetab mulle distsipliini ja järjepidevust nii treeningsaalis kui ka väljaspool. Mul on siiralt hea meel, et täna on lõpuks ka lastel ja noortel võimalik Eestis jitsiga algust teha, et sel alal oleks pealekasv, mida ta tõsiselt väärib.

Ksenija Grabova, dirigent

Ksenija GrabovaKsenija Grabova, 2017. aasta noorte laulupeo dirigent/ 3D Treeningu (võistlus)sportlane, abitreener

Kolm aastat tagasi läksin 3D Treeningu proovitrenni, sest mu sõbranna ei julgenud üksi tulla. Läks nii, et meist kahest jäin algkursust lõpetama vaid mina. Püstivõitluse algkursusest sai maasvõitluse algkursus, põhigrupid vaheldusid edasijõudnute gruppidega, astusin ka võistlusmatile.

3D Treening sulandus väga loomulikult minu ellu. Miks? Esiteks olen lühike (154 cm) ja väike naine, aga pole kordagi trennis tundnud, et võin haiget saada. Tean, et meie treenerid ei lase sellel juhtuda. Teiseks – need alad, millega 3D Treeningus tegeleme, tunduvad ammendamatud. Alati on midagi juurde õppida, ala ei saa iial lõpuni selgeks.

Praeguseks on 3D Treeningust saanud teine kodu. Kui oled kellegagi koos trenni teinud, tekib hoopis teistsuguse side.

Aulikki Puniste

Aulikki PunisteOma erialalt olen täielik kunstiinimene. Olen lõpetanud kooli kõrvalt eraldi Kunstikooli, lisaks veel ka kraad moekunstis. Igapäevaselt tegelen riiete ja stilistikaga, kuid alati on mind huvitanud natuke teistsugune trenn kui lihtsalt aeroobika, kus nädalast nädalasse vehitakse käte, jalgadega ja tambitakse sisse mingi kindel rutiin (mitte, et selles midagi halba oleks ja teen ka seda aeg-ajalt). 3D Treeningu algkursused annavad ideaalse võimaluse tutvuda püstivõitluse kunstiga, kus on kasutusel nii käelöögid kui ka jalalöögid. Kas tüdrukule sobib käia sellises trennis? Kindlasti sobib!!! On see liiga poisilik/mehelik? Kindlasti mitte!!! Kõigile, kes arvavad, et selline trenn on hullumeelne lahmimine, tagumine, teisele nö ära tegemine – te eksite rängalt. Tähtis on tehnika, tunnetus, emotsioon. 3D Treeningu algkursus on kui muust maailmast väljalülitumine. Kui jooksmine, aeroobika vms annab sulle tohutu aja lahata päeva muresid ja probleeme, siis 3D Treeningu tundides lülitad sa ennast täielikult välja, extreme suht-down, keskendud ainult tehnikale, vastasele ja trennile – just sellepärast naudin ma seda trenni üle kõige. Peale igat trenni tunnen, et olen justkui restardi teinud. Suurepärane kursus, suurepäraste treenerite ja fiilinguga – soovitan absoluutselt kõigile, kes iganes sa oled ja mida iganes sa teed!!!

Tanel Pärss

Tanel PärssKlubis treenimisest räägib Tanel Pärssendine tippkarateka, juunioride EM hõbe, mitmete rahvusvaheliste turniiride võitja ja medaliomanik, viiekordne täiskasvanute Eesti meister (sh 2 korda absoluutkaalus)

Brasiilia jiu-jitsu puhul paelub mind eelkõige selle funktsionaalsus ja praktiline rakendatavus. Visuaalselt veendusin selles juba 90-ndate teise poole alguses kui karatelaagris sai säbrulistelt videotelt vaadatud Royce Gracie’ vägitegusid UFC algusaastatel väga erinevate stiilide ja väga erinevas kaalukategoorias olevate esindajate vastu. See oli veel peaaegu tubli dekaad enne kui reaalselt ühel Priit Mihkelsoni jitsi (ehk brasiilia jiu-jitsu) seminaril ise uudistamas käisin. Lisaks funktsionaalsele poolele pakub jits turvalises treeningkeskkonnas ka head füüsilist koormust kogu kehale, mida kangisaalis ja jooksurajal samal määral ei koge. Arvestades brasiilia jiu-jitsu suhtelist noorust, on ala tervikuna teinud Eestis läbi muljetavaldava arengu.

3D Treeningut iseloomustab vaba ja avatud treeningõhkkond, kõrgetasemelised treenerid ja treeningpartnerid ning treeningmetoodika, mis võimaldab trenniskäijal peale kolmekuulist algkursust omandada kohalkäimise vaeva eest reaalne oskustepagas. Õpitu leiab rakendamist treening-sparringutes, kus kokkuleppelisus puudub või on viidud miinimumini ning igal treenijal on endal võimalik kogeda, mis töötab ja mis mitte – imetehnikaid ei lubata ja ka ei õpetata. Kui miski ei tule välja, siis ei ole tegemist mingi müstilise ja üle jõu käiva edasijõudnute tehnikaga, vaid probleem peitub eelkõige mõne universaalse printsiibi mittemõistmises või valesti rakendamises. Ka nn edasijõudnute tehnikad baseeruvad nendel samadel printsiipidel.

Süvendatud huvi korral on võimalik ennast kurssi viia püstivõitluse põhitõdedega, omandades ka püstimaadluse-, löögi- ja kaitseoskused. Need võimaldavad treenijal jõuda arusaamisele kolmest erinevast võitlusdistantsist, nende olulisusest ja omavahelistest seostest.

Lõpetuseks tahakski öelda propageerimata ja mahategemata, et hoolimata harjutatavast võitlusalast tasub ennast proovile panna polügoonil, kus servapidi kattuvad löögialadel põhinev löömine, maadlusel põhinev püstiklintš ja brasiilia jiu-jitsul põhinev maasvõitlus. “Võitlusoskused” kipuvad verbaalsetes väitlustes olema tihti subjektiivne kategooria, kuid omamata vähemalt mingit kokkupuudet kõigi kolme võitlusdistantsiga võib “reaalsetest võitlusoskustest” rääkimine osutuda pettekujutelmaks.

Nagu klassikud ütlevad, ja mida kinnitavad ka arvukad rähklemisvideod Youtube’is, siis enamus võitlusi jõuab mingil hetkel ikka maha. Kellel siis eelised on, jäägu igaühele endale mõistatamiseks.

Robert Nool

Robert NoolToitumisspetsialist Robert Nool (www.raudnetervis.com) 3D Treeningu algkursustest:

Minu koduklubis, 3D Treeningus, saab liituda püsti- ja maasvõitluse algkursustega. Need treeningud teeb eriliseks see, et kogu kursus on äärmiselt loogiliselt ning metoodiliselt korrektselt üles ehitatud. Tegemist ei ole lihtsalt tobeda löömise ega väänamisega, vaid intelligentse treeninguga, mis absoluutselt kõigile tervetele inimestele sobib. Kui sind huvitab püstivõitlus, saad selleks hea baasi, kui maasvõitlus, siis algkursus istutab sinusse suure tõenäosusega huviseemne äärmiselt tehnilise, kuid lõbusa brasiilia jiu jitsu vastu. Muide, viimaste kursustega on üha rohkem ka naisterahvaid liikunud. Näeksin meeleldi enda naistuttavaid liitumas. Kui algkursus läbi, saame kõik koos treenida.